Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí spřežení

21. 4. 2016

 Psí spřežení je sport, při kterém dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovoda – mašéra na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku. Jedná se o jedno z odvětví tzv. kynologického sportu, jež má svůj původ odvozený z běžné praxe psích spřežení, která jsou zcela běžně využívána k přepravě osob nebo i k dopravě materiálů v arktických nebo i v antarktických klimatických podmínkách. Postavení psů záleží na jejich výcviku, stáří a zkušenostiVepředu běží takzvaný vedoucí pes (nejinteligentnější ze smečky), za ním nebo vedle něho starší a slabší psi a úplně vzadu mladí, silní a nezkušení psi.

Výcvik:

Výcvik saňových psů začíná od jejich druhého měsíce života (tj. odloučení od matky). Začíná se každodenním během a učením základních povelů. Nejzákladnějším povelem je přivolání na jméno. U mladých štěňat nemusíme používat obojek, necháváme psa volně pobíhat po okolí. Pokud se příliš vzdálí zavoláme jej jménem a nabídneme pamlsek. Při každém přivolání psa odměníme.

Mašér:

Mašér je člověk, který dokázal skloubit lásku ke psům a ke sportu. Měřítkem kvality mašéra bývají jeho výsledky. Primárně je jím zejména styl, kterým se tento člověk stará o psy, a míra jeho osobní autority, jež vyjadřuje to, jak ho psi respektují. Právě proto by se tomuto sportu měl věnovat jen člověk, který mu bude moci věnovat dostatek času, financí, fyzických i psychických sil. Co se týče závodů, tak úspornou variantou jsou disciplíny s jedním, případně se dvěma psy (canicross, bikejoring, skijoring, D kategorie). Věnovat se tomuto sportu znamená přizpůsobit mu celý svůj život, z čehož vyplývá množství radostí, ale i starostí a úsilí. Odměnou bývají zajímavé zážitky a hlavně možnost sledovat radost psů při tahání.

Povely:

 

V mushingu jsou jednotné mezinárodní povely, vycházející z angličtiny. Někteří musheři si vymýšlejí i své povely, ty jsou však ojedinelé. Tyto mají výhodu, že jsou krátké, zvučné a na poslech jsou od sebe velmi rozdílné.

GO: (gou) - povel vpřed

GEE: (dží) - povel vpravo

HO: (hóó) - povel vlevo

HOW: (hou) - povel zastav

HEYA: (heja) - povel zrychli

Dále lze leadera naučit další povely:

HOP nebo HEJA HOP - pro další zrychlení

ČEKEJ nebo HOW ČEKEJ: pro pomalé zastavení

JDEME: požijeme když začínají zpomalovat

JDEME GEE - použije se, aby se leader připravil na odbočení vpravo

JDEME HOP HOP - tohle mají rádi, vždycky je to popožene :)

Dalším důležitým prostředkem pro slovní ovládání spřežení je PÍSKNUTÍ. Pískání používá spousta musherů např. když se jede z kopce - slova by většinou nebyla slyšet a na písknutí se psi rozeběhnou a narovnají středovku.

kvi48c2f6_2013_01_23_sedivacek_0068.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mushing a trénink

(Lan, 17. 7. 2016 21:10)

Zdravím,

jak probíhá trénink, co si ti psi můžou asi myslet... celkem mě v souvislosti s mashingem pobavila tahle fotka - www.psiusmev.cz/media/pes-hasky-jak-psi-sp-e-eni-funguje-v-praxi Nechápu, jak dlouho to dokáží vydržet, vždyť to nejsou koně.. :)

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15401
Měsíc: 305
Den: 23